انتخاب رشته دبیرستان نظام جدید چگونه است؟

 

انتخاب رشته دبیرستان یکی از مهم ترین انتخاب های یک فرد است که در طول دوران تحصیلی خود باید با دقت آن را انجام دهد.انتخاب رشته دبیرستان در نظام جدید در سال نهم تحصیلی اتفاق می افتد.جایی که دانش آموز پس از گذراندن دروس خود طی 9 سال گذشته باید به یک نتیجه کلی برسد که کدام یک از مسیر های موجود پیش رویش برای او مناسب است نه تنها به فکر این باشد که کدام رشته و کدام شاخه از همه بهتر است و اقبال عمومی بهتری دارد.فرد باید تمام شرایط را در نظر داشته باشد از علاقه شخصی خود و استعداد احتمالی اش در یک رشته خاص تا زمینه های شغلی و کاری که در آینده قرار است در آن فعالیت کند.

در زیر به مسیر هایی که برای یک دانش آموز پایه نهم موجود است اشاره خواهیم کرد و توضیح مختصری در رابطه هر کدام از آن ها خواهیم داد:

الف) شاخه نظری : خود به 4 دسته زیر تقسیم می شود.

1-علوم انسانی

2-ریاضی-فیزیک

3-علوم تجربی

4-علوم و معارف اسلامی

شاید متداول ترین انتخاب رشته بین تمامی دانش آموزان شاخه نظری باشد.در این شاخه، زیر شاخه های ریاضی-فیزیک و علوم تجربی بیشترین طرفدار را دارند.

 

ب) شاخه فنی حرفه ای : شامل 4 گروه زیر می شود :

1-گروه صنعت : گروه صنعت رشته های الکترونیک، الکتروتکنیک، مکانیک خودرو، نقشه برداری، متالوژی و رشته های دیگر را در خود جای داده است.

2-گروه خدمات : گروه خدمات رشته های مدیریت خانواده، کودک یاری، تربیت بدنی، کامپیوتر، حسابداری بازرگانی و رشته های دیگر را در خود جای داده است.

3-گروه کشاورزی : گروه کشاورزی رشته های امور زراعی و باغی، امور دامی، ماشین های کشاورزی، صنایع غذایی و رشته های دیگر را در خود جای داده است.

4-گروه هنر : گروه هنر رشته های گرافیک، نقاشی، انیمیشن، طراحی و دوخت، سینما و رشته های دیگر را در خود جای داده است.

در رابطه با شاخه فنی باید به این نکته توجه نمود که دانش آموزانی که در زمینه های عملی علاقه دارند و به طور عامیانه آچار به دست هستند شاخه فنی برای آن ها مناسب تر است.شاید این سوال پیش بیاید که این رشته ها که در شاخه فنی عنوان شد در شاخه نظری در زیر مجموعه های ریاضی-فیزیک و علوم تجربی نیز وجود دارند پس تفاوت کجاست.باید در جواب گفت که رویکرد عملی تر در شاخه فنی مورد نظر است اما در رشته های نظری بیشتر تئوری مساعل را مورد بررسی قرار می دهند.در نتیجه دانش آموزانی که علاقه مند به کار هایی با رویکرد عملی هستند شاخه فنی را در اولویت خود قرار دهند.

ج) شاخه کاردانش : شامل 4 گروه زیر می شود :

1-گروه صنعت : گروه صنعت شامل رشته های تابلوسازی برق صنعتی، نصب و سرویس آسانسور، تعمیر لوازم خانگی برقی، مبل سازی و رشته های دیگر می شود.

2-گروه خدمات : گروه خدمات شامل رشته های هتلداری، راهنمای گردشگری، ایمنی و آتش نشانی، مدیریت برنامه ریزی امور خانواده و رشته های دیگر می شود.

3-گروه کشاورزی : گروه کشاورزی شامل رشته های کشت گیاهان دارویی و زعفران، پرورش پرندگان زینتی، پرورش میوه های هسته دار، مرغ داری صنعتی و رشته های دیگر می شود.

4-گروه هنر : گروه هنر شامل رشته های صفحه آرایی، عکاسی دیجیتال، تولید محتوای الکترونیکی، خیاطی و رشته های دیگر می شود.

در گروه کاردانش زیرشاخه ها هم نام شاخه فنی حرفه ای است اما همانطور که از اسم رشته ها مشخص است رشته ها بسیار کاربردی تر و تخصصی تر و هدفمند تر ارائه شده اند.

 

 

 

یک نکته مهم در پروسه انتخاب رشته :

در قوانین جدید برای انتخاب رشته دبیرستان، علاوه بر نمرات دانش آموز در دروس مختلف پایه هفتم و هشتم که تاثیر بسزایی در انتخاب رشته دانش آموزان دارد، یک سری آزمون مشاوره ای از دانش آموزان گرفته می شود که جواب این آزمون ها تقریبا به اندازه نمرات درسی آن ها در انتخاب رشته است.

 

در پایان با آرزوی موفقیت در انتخاب رشته درست و صحیح برای تمامی دانش آموزانی که آینده سازان این مرز و بوم هستند، ذکر این نکته که در پروسه انتخاب رشته به چند عامل هم زمان دقت کنند:

اول از همه علاقه و استعداد خود، نمرات درسی در دروس مختلف که نشان دهنده توانایی آن ها در زمینه های مختلف است، عدم توجه به صحبت های عامیانه از جمله این که رشته تجربی آینده خوبی دارد بدون توجه به استعداد شخص، سخنان مشاوران در رابطه با انتخاب رشته و در آخر نظر والدین خود را نیز در تصمیم گیری خود دخیل کنند.